Wydarzenia

Rewitalizacja Starego Rynku rusza w połowie kwietnia!

Rewitalizacja Starego Rynku staje się faktem. We wtorek, 26 marca prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podpisał umowę wykonawczą z konsorcjum firm Zakład Remontowo Budowlano Instalatorski “Budo-Max” z Częstochowy, FUH Maciej Dobosz z Krzepic i Żelbet Montex z Częstochowy.

– Po wielu latach Stary Rynek zyska możliwość ekspozycji murów starego ratusza. Będzie to na pewno niepowtarzalne miejsce – przekonuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Pamiętajmy, że Stary Rynek jest początkiem tras turystycznych. A więc ci, którzy zechcą pozwiedzać Jurę Krakowsko-Częstochowską, będą mieć wspaniały początek wycieczki. 

Efekt w postaci podpisania umowy na wykonawcę przebudowy i rozbudowy budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu przyniosła powtórzona procedura przetargowa. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione z powodu skutecznego odwołania do KIO jednego z oferentów. Okazuje się jednak, że miasto zyska na całej inwestycji. Dlaczego? Ponieważ w pierwszym przypadku z uwagi posiadane środki finansowe byłoby w stanie zrealizować tylko dwa z trzech zakresów zadania. W drugim przetargu kwoty zaproponowane przez oferentów były niższe, dzięki czemu inwestycja zostanie wykonana kompleksowo. 

Rewitalizacją Starego Rynku zajmie się konsorcjum firm Zakład Remontowo Budowlano Instalatorski “Budo-Max” z Częstochowy, FUH Maciej Dobosz z Krzepic i Żelbet Montex z Częstochowy. Koszt inwestycji wyniesie 23 mln 889 tys. zł za całość zadania, a więc o prawie 3 mln zł mniej, niż kwota jaką miasto było w stanie przeznaczyć na jej realizację. Przypomnijmy, że Częstochowa pozyskała na ten cel 16 mln zł z funduszy unijnych, a blisko 1,9 mln zł będą stanowić pieniądze ze Skarbu Państwa.

Inwestycja została podzielona została na trzy zakresy. Pierwszy z nich podstawowy i zarazem największy obejmuje m.in. budowę szklanego pawilon dla potrzeb muzeum archeologiczno-historycznego z częścią usługową, kawiarnią i toaletami publicznymi. Budynek nawiąże do starego ratusza, którego fundamenty będą wyeksponowane. – Warto zwrócić uwagę na projekt fasady budynku Ratusza Starej Częstochowy. Konstrukcja, ściany i dach są ze szkła. W Polsce jest tylko kilka obiektów wykonanych w ten sposób -podkreśla Radosław Marks, współwłaściciel firmy “Budo-Max”. – Jeśli prezydent ogłosi konkurs na ciekawą inwestycję, chciałby, abyśmy znaleźli się na podium. 

Wokół będzie sporo zieleni, nowoczesna  fontanna, miejsca do wypoczynku i rekreacji. Funkcję amfiteatru dla kameralnych imprez mają pełnić schody prowadzące do muzeum. Całość dopełnią balansujące rzeźby.  W ramach tego zakresu przebudowany zostanie również fragment ulicy Stary Rynek przylegający do głównego placu.

Drugi z nich obejmuje budowę ulicy Mirowskiej ze ścieżką sygnalizacją świetlną, zabezpieczeniem istniejących piwnic zlokalizowanych w ulicy i elementami zieleni. Trzeci natomiast dotyczy budowy odcinków ulicy Senatorskiej i Stary Rynek zlokalizowanych prostopadle do płyty rynku.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca czerwca 2020 roku. Prace mają ruszyć w połowie kwietnia.

Źródło: wczestochowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *