Kultura

PORTRET PROWINCJI

– to tytuł wyjątkowej wystawy Jacentego Dędka, którą już od dzisiaj, będzie można oglądać w Galerii Dobrej Sztuki. To wielopłaszczyznowa opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach i wsiach

Portretprowincji.pl to przekrojowy projekt dokumentalny poświęcony Polsce małomiasteczkowej. Autorem wszystkich zdjęć jest Jacenty Dędek, znany, pochodzący z Częstochowy fotograf, portrecista i dokumentalista. Współtwórczynią projektu, autorką tekstów jest jego żona Katarzyna.

Prace nad zbieraniem materiałów trwały w sumie sześć i pół roku, pomiędzy styczniem 2011, a połową 2017 roku, w całej Polsce, we wszystkich województwach, w miejscowościach nie większych niż 30 tys. mieszkańców.

– Odwiedziliśmy kilkaset miast i wsi, zdjęcia powstawały w 421 miejscowościach– mówi Jacenty Dędek.- Staraliśmy się stworzyć wielopłaszczyznową opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach, wsiach. Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieliśmy opowiadać o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas.

Ważne były tematy społeczne, relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, rzeczy, które uwierają i choć dotyczą konkretnych bohaterów, z imienia i nazwiska, to znane są wszystkim. – Opowiadamy o tym, jak widzą siebie, swoje szanse, przyszłość. To opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach – zapowiada autor.

Poza pierwszym półroczem 2011 roku, w trakcie którego twórcy pracowali w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostałe sześć lat finansowali wyłącznie z własnych środków.

Na wystawie będzie można zobaczyć portrety przedzielone fotografiami reporterskimi i dokumentalnymi, pokazującymi przestrzeń w której żyją bohaterowie, ważne wydarzenia z małych miast czy wsi albo zwykle chwile.

Wernisaż dziś, 22 lutego o godz. 18.00 w Galerii Dobrej Sztuki przy Alei Najświętszej Maryi Panny 47. Ekspozycję będzie można oglądać do kwietnia.

Jacenty Dędek jest autorem kilkunastu autorskich reportaży dla polskiej edycji magazynu National Geographic. Publikował w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Newsweeku i wielu innych tytułach. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej w Polsce (Polska Fotografia Prasowa, Śląska).

Na podstawie inf. Muzeum Częstochowskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *