Letnie wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki

Młoda malarka Aleksandra Szlachta próbuje odtworzyć dziecięcą percepcję codzienności w cyklu prac ,,Wirowanie”. W Miejskiej Galerii Sztuki także podsumowanie 43. pleneru ,,Jurajska jesień” – tym razem pod znakiem sztuki użytkowej.   

[zdjęcie aktualności]

Aleksandra Szlachta jest absolwentką malarstwa na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Młoda artystka prezentuje swój dyplomowy cykl prac, przygotowany pod opieką dr hab. Anny Wysockiej-Bogackiej. Składa się na niego łącznie szesnaście obrazów w technice akryl na płótnie oraz animacja ukazująca jej prace w ruchu, bezpośrednio nawiązująca do tytułu całej wystawy. Inspiracją dla cyklu ,,Wirowanie” był bowiem… bęben pralki automatycznej podczas pracy i przemieniające się w nim kompozycje kolorystyczne, fakturowe i strukturalne. Malarka w swoich organiczno-abstrakcyjnych pracach sięga do dziecięcych wspomnień; próbuje wprowadzić widza we właściwy dziecku, radosny i beztroski, sposób oglądania świata, w którym codzienność – połączona z wyobraźnią – zamienia się w wielobarwną baśń. Prace Aleksandry Szlachty można oglądać w Galerii Promocji Młodych ,,Antresola”.

Salę Śląską z kolei wypełniły prace będące efektem 43. Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Jurajska Jesień – tym razem pod hasłem ,,Malarskie motywy Jury w sztuce użytkowej”. W czasie pleneru w Biskupicach artyści poszukiwali inspiracji i tworzyli rysunki, prace malarskie i fotografie – można je było oglądać na wystawie w „Stajni Biały Borek” w lutym. W drugim etapie twórcy wybierali dziedzinę sztuki użytkowej – fotografię reklamową, grafikę komputerową, ilustrację, plakat, ceramikę i szkło, tkaninę i ubiór oraz elementy wyposażenia wnętrz – i właśnie te prace można oglądać na wystawie w Sali Śląskiej.

Obie ekspozycje będą dostępne dla zwiedzających do 23 sierpnia.

Szczegółowe informacje na temat aktualnych propozycji Miejskiej Galerii Sztuki na stronie http://www.galeria.czest.pl

u góry: fragment jednej z prac Aleksandry Szlachty

zdjęcia poniżej: prace z pleneru ,,Jurajska Jesień”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *